MİSVAK NASIL KULLANILIR?

Evvela misvak seçerken dikkatli olunmalı. İyi misvak keskin kokulu olur. Çünkü erak ağacından yapılır. Eğer ilkbaharda ağaca su yürüyünce kesilmiş ise içindeki maddeler daha çok ve şifalı olur. Güzün kesildiğinde ise aynı kalitede olmaz.
Misvak;
1)Güzel ve keskin kokulu olmalı,
2)Dikine baktığınızda boyunca geçen gözenekler üstten görülmeli,
3)Rengi altınsarısına çalar renkte olmalı,
4)Esnek elastiki özellikte olmalı,
5)Kabuğu en az 1mm kalınlığında olmalıdır.
İlk adım misvak seçimidir ve bu iyi yapılmalıdır aksi halde aldığınız misvak ya açılmayan türden olacak ya da açıldığında telleri koparak ağızda dağılacaktır.
İyi misvağı seçtim diyorsanız:
Önce ucu suda kalacak şekilde 2-3 saat bekletin. Sonra kabuğunu kenardan çizin ve soyun(max 1.5 cm) .
Ucunu açmaya gelince. Size çok çok pratik bir yol söyleyeyim. Önceki işlemleri yaptığınız misvakın ucuna bir naylon geçirip penseyle yavaş yavaş kenarlarından sıkın. Yanlardan sıkılan uç ezilince teller açılacaktır. Aksi halde açmakla çok uğraşırsınız.
Bu arada unutmadan misvakı çok sert sıkmayın ki telleri kopmasın.
Bir de beni muzdarip eden bir husus var. O da şudur:
Misvakı kullanıyor, sonra da yıkamadan ceplerine koyuyorlar.. Bir süre sonra çıkarıp yeniden... Allah aşkına insanları dinden soğutmayalım da misvakı her kullanımdan sonra yıkayalım. Bunun yanında 3-4 günde bir eskiyen ucu kesip de yeniden uç açmalı, çünkü kullanılan yerin ilacı zamanla azalır...

www.ankebut.net

Misvak serçe parmak kalınlığında ve bir karış uzunluğunda olmalıdır. İlk kullanışta uç kısmından bir santimetre kadar kabuğu soyulur ve bir miktar suya bırakılır. Suda yumuşayınca kullanılmaya başlanır. Kullandıkça lifleri kendiliğinden açılıyor. Başparmakla bir yandan, diğer dört parmakla da diğer yandan kavranarak ya da başparmak ve serçe parmakla bir yandan, diğer üç parmakla da diğer yandan kavranarak kullanılır. Kullandıktan sonra yıkamak için varsa suyun altına tutmak yeterlidir. Yıkamak için soğuk veya sıcak su fark etmez.

www.saidnursi.de

 Misvağı kullanırken fazla baskı yapmadan enine doğru kullanmalıdır.
Gerek yurt dışında ve gerekse yurt içindeki akademilerde yapılan araştırmalara göre hayvan kıllarından yapılan fırçalara oranla suni diş fırçalarının daha sağlıklı olduğu gerçeği ortaya konulmuştur.
Biliyorsunuz dinimize göre hayvan kıllarından yapılmış, özellikle domuz kılından yapılmış olanlarını kullanmak, haramdır. Bizler hangi fırçanın hangi hayvan kılından yapılmış olabileceğini seçemediğimize göre bir müslümanın bu konuda ne kadar hassas olması gerektiğini sizin takdirlerinize bırakıyoruz.
Misvak bulamadığınız zaman suni diş fırçalarının yumuşak olanlarını tercih ediniz. Zira sert fırçaların dişleri ve diş etlerini tahriş ettiği otoritelerce defalarca tekrarlanmaktadır. Macun kullanımı ise en fazla nohut büyüklüğünde olmalıdır. Çünkü diş macunları ileri derecede bazik olduğundan ağız içi dengeyi bozar.
Birçok arkadaşımızdan edindiğimiz bilgiye göre diş eti kanama ve rahatsızlıklarının misvak kullanmaya devam ettikleri sürece şifâ bulduklarını ifade ettiler.
Taşınması kolay, külfeti az, faydası ölümden başka her derde deva, macunu içinde Rabbimizin kullarına ikramı olan bu harika fırçayı kullanmayı, Efendimiz -sallallahu aleyhi ve sellem-Efendimizin sünnetini ihya etmeyi Rabbimiz hepimize sevdirsin.

www.islamiyasam.com

Yakınlarda bir sitede okumuştum,ama sitenin adını hatırlayamadım.Misvağı kullandıktan sonra yatay bir şekilde değil,dikey konumda bulundurmamız gerekiyormuş.

Bu konu hakkında Kütüb-i Sitte’de şunlar yazar:

Kullanılacak çubuğun müstehab şekli şöyledir:Kullanan kişinin serçe parmağı kalınlığında,karışı uzunluğunda ve kuru olmalıdır.Ucu suda ıslatılınca yumuşar.

Su değmeden dişlere vurulur,sürtme işi yukarıdan aşağı değil enlemesine yapılır.Sadece dişlere değil,diş etlerine,dile ve hatta damağa da misvak yapılır,üç su verilir.Hadisler,misvaklarken ,çubuğun sertçe kullanılmasını tavsiye eder.Müstehab olan her abdest alışta,yatarken,yataktan kalkınca kullanılmasıdır.Misvaktan gaye sadece dişlerdeki kırıntıların,artıkların temizliği değildir.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !